V malebné a kopcovité středočeské krajině nad obcí Lbosín (nedaleko Benešova u Prahy) na kopci Březák vyrostla  v nadmořské výšce 530 m. n. m. nová rozhledna Špulka. Podobu stavbě z oceli, dřeva a kamene dala architektka Iveta Torkoniaková.

Projekt se vyznačuje prostým „surovým“ provedením. Základními stavebními prvky jsou ocel, dřevo a kámen. Pod rozhlednou je vydlážděna kamenná mapa. Jde prakticky o miniaturu území mikroregionu CHOPOS. Na mapě naleznete všech 21 obcí. Kámen, nositel dlouhověkosti je použit i k umístění těch, co se podíleli na projektu významněji.

Po obvodu rozhledny jsou zavěšeny panely, na nichž jsou k vidění informace z regionu. Dozvíte se např. o tom, že tento projekt vytvořilo společně 21 obcí. Pokusili jsme se o stručnou charakteristiku obcí. Prostřednictvím panelů máte možnost nahlédnout do historie až po současné dění, naleznete zde organizace, spolky, sdružení snažící se o pestrý život v obci, pověsti, známé i méně známé osobnosti z regionu.

Vyjdete-li 150 schodů na vrchol rozhledny, budete ve výšce 30 m nad zemí, odkud se otevírají krásné kruhové výhledy do širokého okolí. Za dobrých podmínek je prý vidět až do Krkonoš na Sněžku.

Součástí rozhledny je naučná stezka, která je dílem žáků pěti regionálních mateřských a základních škol.

 

Provozní doba:

  • rozhledna je otevřená neomezeně,
  • v zimním období může být rozhledna na krátkou dobu uzamčená pro nebezpečí úrazu – námraza, kluzký povrch apod., – zatím se tak nikdy nestalo

Vstupné dobrovolné.