Vrcholek nedaleko starobylého městečka Telč přitahoval svými možnostmi rozhledu do kraje již v předminulém století.
Před temným vrcholem Javořice, která je zároveň nejvyšší horou Vysočiny, leží rybníky obklopená Telč s kouzelným zámkem a pohádkovým náměstím. To, že odtud bude krásný výhled na město, tušil už dávno profesor telčské reálky Alois Kulhánek. Ten nechal v roce 1898 na Oslednici postavit 16 metrů vysokou dřevěnou věž, ze které se pocestní mohli rozhlédnout do kraje. Dřevěnou vyhlídku však ohlodal zub času, a to tak důkladně, že na jejím místem zbyl pouze původní kříž ze železa připevněný na velkém balvanu (kámen symbolicky nahrazoval vršek vysokého kopce).
Nové rozhledny se vrch dočkal až roku 1999 se stavbou telekomunikačního vysílače. Bylo navrženo, že místo samotného vysílače by se mohla postavit konstrukce, která by zároveň sloužila jako rozhledna, čímž by se navázalo na starou tradici dřevěné vyhlídkové věže. Návrh byl schválen, a tak byla postavena 36 metrů vysoká železná konstrukce s ochozem ve výšce 31,2 metrů, kam vede 176 kovových schodů. Za příznivého počasí můžete spatřit střechu hradu Roštejna, který se skrývá v nedalekých lesích. Dohlédnout lze až do malebných Dačic nebo na kostel, vykukující nad Krahulčím. K rozhledně se nejlépe dostanete z telčského náměstí po žluté turistické značce. Autem je možné dojet k rozcestníku turistických cest „Pod Oslednicí“.
Přístup: Z náměstí k ní lze dojít po žluté turistické značce (2 km). Přístup je rovněž možný z asfaltky vedoucí do zemědělského družstva, která odbočuje při výjezdu z města na konci lesa vlevo ze silnice Telč-Nová Říše.
Výhled: hezký pohled na samotné město Telč, dále vrcholek Javořice, na severu pak věž hradu Roštejn, při dobré viditelnosti rovněž Alpy