Na Dobětické (dříve Bendtově, 420 m n. m.) výšině stojí hranolová věž s krytou plošinou, která dostala jméno po Alexandru Erbenovi, předsedy zdejšího horského spolku. Do věže vedou dva kamenné schody a dalších 56 schodů je uvnitř.

 Prvních 36 schodů vás zavede na první (původní, 8 m) vyhlídkový ochoz , dalších 20 vede na nový vyhlídkový ochoz ve výšce 12 metrů. Erbenova vyhlídka totiž (v roce 2006) prošla rekonstrukcí a byla dvojnásobně navýšena. Na místě dnešní Erbenovy rozhledny stály dříve již dvě rozhledny. Ty však byly vždy z rozmaru počasí zničeny.

 Rozhledna má dnes jinou podobu než v roce 1889, kdy ji slavnostně odhalili její první variantu. Původně měla Erbenovka kamenou jen podezdívku, kterou doplňovala dřevěná nástavba krytá šindelem. O deset let později ale během bouře tato část spadla a opakovalo se to i v roce 1903. Nakonec v roce 1910 zničil blesk i kamennou podezdívku.

Obnovení se Erbenovka dočkala až v roce 1933, kdy ji nechal nově postavit Ústecký spolek pro České středohoří a Krušné hory (Der Mittel- und Erzgebirgsverein in Aussig). Tehdy již byla postavena zcela z kamene a vydržela až do současnosti. V roce 2006 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí a z původních osmi metrů, vyrostla na pěkných 15.

Z rozhledny je možné vidět město Ústí s údolím Labe, rozhlednu Větruši a hrad Střekov nad městem, dále Bukovou horu s vysílačem, Milešovku v Českém středohoří a také část Krušných hor.

Kudy na rozhlednu:

K rozhledně se nejlépe dostanete, když dojedete autem do Dobětic, přesně na konec velkého sídliště a po modré značce vyrazíte na vrchol. Nebo můžete jít po zelené turistické značce z horního konce Sídliště Terasa (0,5 km s převýšením 100 metrů) nebo z centra Ústí nad Labem, po modré značce až k rozhledně (3km s převýšením 250 metrů).