Na kopci zvaném Čeřovka (335m n m.) stojí kamenná rozhledna s rozkošným jménem Milohlídka. Tato dáma je nejstarší rozhlednou v Českém ráji a jak hlásá i nápis vytesaný na ní – „Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasólibé“,svou existencí umožnila obživu těm nejchudším.

Patnáct kamenných schodů vás zavede přímo k věži, dva do věže a 45 kamenných schodů uvnitř (točitých ve směru hodinek) na vyhlídkovou plošinu ve výšce 7 metrů.

Rozhlednu nechal postavit jičínský krajský hejtman Hansgirg, financována byla z darů bohatých měšťanů. Jak hlásá nápis vytesaný na stavbě: „Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasolibé“, staviteli vyhlídky nešlo pouze o samotnou vyhlídku, ale také o to, aby poskytl práci a obživu chudým. Během dalších let však nebyla vyhlídka příliš využívána a dokonce hrozilo její zřícení. Proto byla na konci 19. století postavena mohutná zeď, která věž ochránila.

Dnes je temeno Čeřovky pokryto vzrostlými stromy a tak se nám z rozhledny naskytne pouze krátky výřez pohledu směrem na jih na Jičín. Ale i přes to má rozhledna nad Jičínem i dnes své romantické kouzlo a láká k procházkám a výstupu na ni.

Přístup je možný autem přímo pod kopec a odtud pěšky po modré turistické značce až na vrchol k rozhledně.

Vstup zdarma.

Otevírací doba

Duben – Září Po – Ne 10:00 – 18:00
Podle počasí možné vyzvednout klíče u paní Kopalové – Pod Čeřovkou 992, Jičín 506 01.