Dřevěná rozhledna na skalním ostrohu vrchu Stráž nad Sloupem v Čechách vystavěná v roce 2011. Nabízí výhledy na sloupské údolí, Nový Bor, Lužické hory, Špičák u České Lípy.

Rozhlednu tvoří třiatřicetimetrový ocelový tubus mobilního operátora z roku 2011 s vnějším vinutým kovovým schodištěm je celý opláštěn smrkovými prkny, takže v okolní krajině působí velmi přirozeně. Původně zde stávala dřevěná turistická chata Wachsteinbaude postavená v roce 1933, která byla využívána jako rekreační středisko. Později byla opuštěna a v roce 1998 a 1999 vyhořela. Dnes je vedle rozhledny penzion.

ozhledna je součástí Sloupského vyhlídkového okruhu, který zřizuje obec Sloup v Čechách. K rozhledně je možný přístup po vyhlídkové cestě, která je součástí vyhlídkového okruhu, po červené turistické značce, která vede od silnice pod hradem. K rozhledně je také možné vyjít po lesní cestě, která odbočuje ze silnice na Svojkov. Až k rozhledně se dá dojet autem.

Autorem architektonického návrhu je ing. Petr Liška. Vyhlídková plošina je ve výšce 26 m, vede k ní 150 schodů. Věž slouží nejen jako rozhledna, ale i jako vysílač mobilního operátora T-Mobile.

ozhledna byla postavena na skalním ostrohu Na Stráži, který se původně nazýval Breiterstein – Široký kámen. Později se jí začalo říkat Na Stráži podle pozorovacího stanoviště, které zde zřídili v roce 1634 za třicetileté války Švédové.
Ostroh je spojen s pískovcovou plošinou, na které byla roku 1933 postavena dřevěná výletní restaurace Wachsteinbaude, která později sloužila jako rekreační středisko. V 90. letech 20. století již nebyla nijak využívána, chátrala a v letech 1998 a 1999 zcela vyhořela. Roku 2005 byly trosky chaty odstraněny. Na jejím místě původně plánoval majitel pozemku pan T. Procházka stavbu penzionu s moderním vysílačem, která nebyla pro silný odpor veřejnosti realizována. Po hlasování v obecním referendu bylo rozhodnuto o výstavbě rozhledny s pensionem (který by nenarušoval vzhled krajiny) a z několika arch. návrhů byl vybrán návrh Ing. P. Lišky.

Otevírací doba

Leden – Prosinec Po – Ne 10:00 – 17:00

 

Vstupné

Plné vstupné: 20,00 CZK
Děti: 10,00 CZK