Rozhledna Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem je součástí volnočasového areálu, který vznikl na území bývalého vojenského prostoru Ralsko-Vrchbělá.

Vojenský újezd Vrchbělá vzniknul v roce 1949. Nejprve využívala Československá lidová armáda, po roce 1968 armáda sovětská. Během jejího působení zde vyrostlo rozsáhlé ubytovací centrum pro vojáky a jejich rodiny a byl vybudován rozsáhlý tankodrom. Po odchodu sovětských vojsk (rok 1991) začal celý – volně přístupný areál – chátrat. Postupně byl rozebírán a demolován. Na území výcvikového prostoru probíhal pyrotechnický průzkum. V jedné jeho části vznikla motokrosová dráha, tři velké fotovoltaické elektrárny, další část areálu chtěl soukromý investor přeměnit v golfové hřiště…

Revitalizovat toto celkově zapomenuté území se v roce 2010 rozhodnul vlastník areálu – Středočeský krajský úřad. Začátkem roku 2011 představil projekt přeměny vojenského prostoru ve sportovně-rekreační areál, a to v podobě výstavby 3 in-linových tras, zábavní a tréninková dráhy s rampami a dalšími prvky pro skateboard, in-linové brusle nebo kola (v zimě udržované pro běžecké lyžování), dále vybudování dětského hřiště, cyklotrialového okruhu, rozhledny, letní scény, lanového centra, prostoru pro paintball, dětské zoo, cyklostezky, pěší naučné trasy pro děti, nového turistického objektu s ubytovací kapacitou 52 lůžek, restaurací pro 80 osob a míst pro výtvarné expozice a společenské akce. Plány zahrnuly také výstavbu kempu s plochou pro karavany a parkoviště. Celkové náklady projektu se tehdy odhadovaly na cca 143 mil. Kč.

Celkové náklady na realizaci projektu dosáhly dle Krajského úřadu Středočeského kraje cca 272 mil. Kč, z toho 75 mil. Kč pokryla dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy. Generálním dodavatelem byla kladenská firma Energie – stavební a báňská, a.s. Správa areálu byla svěřena Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje.

Rozhledna samotná je spíše typizovanou dřevostavbou, neboť obdobné vyhlídkové věže se nacházejí již na několika místech po republice. Na čtvercovém půdorysu (7,5m) se tyčí se do výše 26,5m. Konstrukce je tvořena 4 nosnými dřevěnými sloupy, středem prochází točité železné schodiště. Pětipodlažní stavba je zakončena osmibokou vyhlídkovou plošinou.

Z areálu je výhled na přímo na hrad Bezděz a nedaleko se nachází Máchovo jezero.

Celková výška: 26,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 110

Otevírací doba: volně přístupná