Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) u Slatinky na Olomoucku a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic.

Jedná se o dřevěnou stavbu ve tvaru komolého kužele s betonovým soklem, ve kterém je umístěno zázemí pro provoz – WC, pokladna, občerstvení a prodejna suvenýrů.

Rozhledna má kamenný podstavec se zázemím a její tubus je dřevěný. Dřevěnou konstrukci doplní ocelové prvky. Horní plošina je ve výšce 25 metrů. Na Velkém Kosíři se rozhledna nacházela v letech 1927 až 1939, pak musela být kvůli špatnému technickému stavu odstraněna.

Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky.

Vyhlídková plošina nabízí zajímavé pohledy, za příznivé dohlednosti spatříte nejvyšší moravská pohoří. Nejblíže se klene Hrubý Jeseník, avšak bez Pradědu, jenž se schovává za Vysokou holí. Zato plejáda nejvyšších beskydských hor se řadí vedle sebe od Lysé hory až po Radhošť, ovšem musí být hodně čistý vzduch. Napravo do Hostýnských a Vizovických vrchů vystupují nejvyšší bělokarpatské masivy Lopeníku i Javořiny.

Kouzelné siluety vzdálených horstev dotváří mozaika měst a vesnic rozsetá v nížině Hornomoravského úvalu. Dobře je vidět Litovel, samozřejmě Olomouc i se siluetou Svatého Kopečku, poutní kostel v Dubu nad Moravou, komíny přerovské Prechezy a Prostějov.

Provozní doba

duben sobota, neděle 10 – 16 hod.
květen, červen pátek 14 – 19 hod.
sobota, neděle 9 – 19 hod.
červenec, srpen pondělí – neděle 9 – 19 hod.
září, říjen pátek 14 – 19 hod
sobota, neděle 9 – 19 hod.

Vstupné

Mládež 6-15 let 10 Kč
Dospělí 20 Kč

V případě nepříznivého počasí (mlha, déšť) je rozhledna uzavřena.

 

Rozhledna je dlouhodobě z technických důvodů uzavřena!

Během dvouletého provozu se objevilo spoustu technických vad a rozhledna byla na doporučení znaleckého posudku uzavřena. Více informací najdete v tiskové zprávě o uzavření rozhledny.