Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.

Na stavbě vysílače s veřejně přístupnou vyhlídkou se podíleli tři naši největší mobilní operátoři. Projekt stavby byl zadán pánům O. Hájkovi, J. Šapkovi, L. Fescuovi a T. Pavlíkovi. Ti navrhli 50 m vysokou stavbu, která se skládá ze zemního valu, ve kterém je umístěno zázemí vysílače, gabionové stěny a betonového sloupu, který obepíná dřevem obložená ocelová konstrukce se schodištěm a několika vyhlídkovým plošinami.

Ta nejvyšší je umístěna 26 m nad okolním terénem. Architektonické řešení rozhledny bylo v roce 2002 oceněno v soutěži Grand Prix Obce architektů. Otevření rozhledny pro veřejnost se konalo 28. března 2003 a stavba dostala jméno Romanka.

K rozhledně se dá dojet autem, a to z obce Hrubý Jeseník po polní cestě, která ústí na silnice vedoucí na obce Mečíř a Oskořínek. Nejbližší železniční zastávka se nachází v Oskořínku (žel. trať č. 061 Nymburk – Jičín). Ze zastávky se vydáme k obecnímu úřadu a kolem hřiště budeme dále pokračovat po polní cestě do Hrubého Jeseníku. Tam narazíme na další polní cestu, která nás dovede až k rozhledně. Trasa je dlouhá asi 1,7 km.

Rozhledna nabízí kruhový výhled po Polabské nížině, ale vidět je možné i Žižkovskou věž v Praze, Železné hory, Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.

Otevřeno: duben – červen, září – říjen sobota, neděle, svátky 10.00-13.00, 14.00-17.00, červenec, srpen denně 10.00-13.00, 14.00-17.00, pondělí – pátek dle dohody

Vstupné: dospělí 20Kč, děti do 15 let 10 Kč