Rozhledna, která se také nazývá „Na skále“ je jednou z mnoha kovových příhradových konstrukcí, které kombinují vysílač mobilní sítě s rozhlednou.  V tomto případě se o stavbu postarala tehdejší společnost Radiomobil, která na žádost mikroregionu Nepomucko nechala zřídit vyhlídkovou plošinu ve výšce 26 m. Otevření se konalo 31. března 2001. Asi 40 m vysoká stavba jako taková vznikla pro účely přenosu telefonního signálu, ale podmiňujícím požadavkem obce pro schválení stavby bylo, aby sloužila i jako rozhledna. Tak se stalo a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 25,7 m a vede k ní 137 schodů. Namáhavý výstup však stojí zato!

Nachází se v místě zvaném Na skále u obce Železný Újezd ve výšce 672 m n.m., asi 10 km SV od Nepomuku.

Rozhledna nabízí kruhový výhled. Počínaje výhledem severním směrem můžeme vidět Krušné a Doupovské hory,směrem na západ Český les a Šumavu na jihu Blanský les a Písecké hory, východním směrem část Brd a hřebenem Radče se všemi svými nejvyššími vrcholy. Šťastlivci, kteří byli ve správný čas na správném místě, by se s Vámi mohli podělit i o nebývalé zážitky v souvislosti v pohledu na Alpy, ať již německé nebo rakouské. Ve vnitrozemí se můžeme pokochat pohledem na nepřeberný počet vesnic a městeček, uvidíme i Plzeň a na ladnou, překrásně členěnou a zvlněnou českou krajinu.

Auto je možné zaparkovat na parkovišti pod rozhlednou, které leží před Železným Újezdem vlevo směrem od obce Přešín. Nejbližší vlaková stanice se nachází v Nepomuku (žel. trať č. 190 Plzeň – České Budějovice). Nejprve půjdeme po zelené TZT směrem na Vrčeň a dále mimo značku dojdeme po silnici až do Čečovic, poté po silnici do Čížkova, kde se napojíme na žlutou TZT, která nás přes Železný Újezd dovede až k rozhledně. Cesta je dlouhá asi 11 km.

PROVOZNÍ DOBA ROZHLEDNY

KVĚTEN – ŘÍJEN LISTOPAD – DUBEN
10:00-12:00   12:30-17:00       Z A V Ř E N O

Od listopadu do dubna lze rozhlednu individuálně
otevřít po včasné domluvě na tel. čísle:
+420 371 597 107 (OÚ Čížkov).

Vstupné  15,- Kč