Deset kilometrů východně od Trutnova najdete nejvyšší vrchol Jestřebích horŽaltman. Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Vyhlídku postavili svépomocí členové TJ Sokol Malé Svatoňovice, kteří o Žaltmanskou rozhlednu pečují dodnes. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 12 metrů vede 51 schodů.

Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to uvidíte Broumovskou vrchovinu s Ostašem, Javořími horami i Adršpašsko – teplickými skalami, dále Krkonoše, Rýchory, Vraní hory v Polsku, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět stolové hory v sousedním Polsku – Bor a Hejšovina, na jižní straně dohlédnete za přehradu Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.

Nejsnadnější přístup k rozhledně na Žaltmanu vede z obce Malé Svatoňovice (4 km), z Radvanic (4 km) nebo z Odolova (8 km). Určitě se nezapomeňte doma dalekohled!

Přístup je možný pěšky po značených TZ: z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km), z Petříkovic – cca 12km – nebo od Muzea ČS. opevnění v Odolově – cca 8km (zelená TZ vedoucí po hlavním hřebeni ) anebo z Radvanic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km). Lze rovněž využít cyklostezku č. 4091 vedoucí z Trutnova-Poříčí přes Žaltman do Odolova a dále do Horního Kostelce.

Rozhledna je volně přístupná.