Navštivte rozhlednu, která se nachází v Městysu Drnholec na jednom z míst drnholeckého katastru, odkud jsou nádherné výhledy do širokého okolí. Jsou jako stvořeny k zastavení se a rozhlédnutí po krajině a po tom, co za dlouhá staletí vytvořily pracovité lidské ruce. Jedno z těchto míst jsme chtěli povýšit na místo, kde se můžeme setkávat, které bude cílem vycházek a výletů nejen drnholeckých občanů, ale i turistů z celé naší vlasti a taktéž našich sousedů za blízkými hranicemi. Proto jsme vybrali toto místo ve viniční trati U Křížku, odkud je výhled jižním směrem do Rakouska. Proč je trať takto pojmenována, je zcela zřejmé, byl zde v roce 1899 rodinou Scherak postaven kříž.

Na projektu rozhledny spolupracovali Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta s Ing. Martinem Novákem z Proseče u Skutče. Na základě jejich projektů již byly postaveny např. rozhledny Borůvka stojící u obce Hluboká v mikroregionu Toulovcovy Maštale, Terezka na Pasekách u Proseče, rozhledna Járy Cimrmana u Březové nad Svitavou, rozhledna v obci Vrbice v podhůří Orlických hor, Nedánov u Boleradic a také Slunečná u Velkých Pavlovic.

Celková výška rozhledny 11 m
Vyhlídková plošina 9,9 m
Vyhlídková plošina nad rostlým terénem 11 m
Vyhýbací plošina 5,3 m
Nadmořská výška 217 m.n.m.
Nadmořská výška vyhlídkové plošiny 228 m.n.m.
Počet schodů 52

 

Když se podíváte směrem do Drnholce na kostel Nejsvětější Trojice, tak se díváte směrem na východ. Za ním na horizontu uvidíte masiv Pálavy se zříceninami hradů Děvičky a Sirotčí hrádek. Vlevo od Drnholce leží obce Brod nad Dyjí a Pasohlávky, mezi nimi teče řeka Dyje, která se vlévá do horní nádrže vodního díla Nové Mlýny.

Na jihu se pod Vámi rozprostírá lužní les – Drnholecký luh, který je součástí soustavy chráněných oblastí Natura 2000, evropsky významných lokalit. Na moravské straně můžete vidět obce Novosedly, Nový Přerov s kopcem Přerovský vrch a Jevišovku, u které se nachází soutok řek Jevišovka a Dyje. Na rakouské straně dohlédnete nejen k Laa an der Thaya, ale spatříte i hrady Falkenstein a Staatz, uvidíte kopec Lange wart, obce Alt-Prerau a Wildendürnbach s areálem vinařských sklepů na kopci Galgenberg.

Na jihozápadě leží město Hrušovany nad Jevišovkou, směrem západním dohlédnete až ke Znojmu a také uvidíte sousední obec Litobratřice.

Směrem severním leží Střelický les, moravská metropole Brno, na horizontu se rýsuje Přírodní park Bobrava, kde u obce Hlína stojí rozhledna Vladimíra Menšíka. Další rozhledna, Akátová věž, leží na severovýchodě na kopci Výhon u Židlochovic.