Ve výšce 723 m.n.m. nad městem Děčínem, na nejvyšší stolové hoře v zemi se nachází rozhledna Děčínský Sněžník, nesoucí stejného jména jako samotná stolová hora. Děčínský Sněžník Vás upoutá jak  svým okouzlujícím výhledem na Lužické hory a Česko-Saské Švýcarsko, tak zejména pro své unikátní proudění vzduchu.

Díky termickým stoupavým  proudům kolem stolové hory se zde mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá toto místo nazýváno „Větrné lázně“.

Hrabě František Antonín Thun se rozhodl pro první variantu, ale místo jednoduché dřevěné konstrukce začal v roce 1863 na Sněžníku stavět honosnou kamennou věž podle projektu drážďanského architekta Hänela. Věž v sobě spojila nejen požadavky na geodetické práce, ale i nároky nejnáročnějšího estéta. Byla totiž ozdobena pseudogotickými prvky, které jsou patrné z okenních říms, cimbuří, lomených okenních oblouků apod. Pozoruhodné architektonické dílo bylo dokončeno v roce 1864 a kvůli její stavbě musel být otevřen i nový lom. Náklady činily téměř 20 tis. zlatých.

Svému původnímu účelu – zeměměřičství – sloužila věž jen krátce, a sice do vypuknutí prusko-rakouské války v roce 1866. Přesto její další využití bylo celkem nasnadě vzhledem k tehdejšímu rozvoji turistického ruchu na Děčínsku. Zájem návštěvníků byl dokonce tak velký, že již rok po dokončení rozhledny nechala správa lesů pro turisty postavit boudu s možností občerstvení. Mezi významnými hosty byli např. saský král Albert, vévoda Jiří s vévodkyní Marií ze Saska. V roce 1799 sem (tedy ještě před stavbou věže) zavítal císař Josef II. Zajímavostí je bezesporu první úspěšné provedení zachycení signálu berlínské televizní stanice na našem území, který na rozhledně v roce 1936 provedl děčínský profesor Färber.

Své kouzlo a přitažlivost si Sněžník udržel i po druhé světové válce (v roce 1955 se zda natáčel film „Větrná hora“). Přesto se však na údržbu věže i díky vandalům hodně zapomínalo a to i přes skutečnost, že v roce 1985 byla zapsána do památkového fondu Státního ústavu památkové péče. Horší osud potkal restauraci. Ta byla vzhledem ke svému špatnému technickému stavu stržena. Rozhledna samotná musela být uzavřena.

Na lepší časy se začalo blýskat v roce 1992, kdy byla děčínskou firmou Kamason provedena generální oprava věže při nákladech 2 miliony korun. Zároveň byla rozhledna znovu otevřena. Od té doby ji také bohužel začaly hyzdit různé vysílače a paraboly.

Výhled: České středohoří, Krušné hory, Lužické hory, Bezděz, Ještěd, Říp, Krkonoše, věže drážďanských kostelů

Přístupnost:

Autem se dostanete 1,5 km pod rozhlednu ( buď směrem od Děčína nebo od Jílového U Děčína),  kde naleznete placené parkoviště. Dále je možný pouze pěší výstup po zpevněné cestě až na vrchol hory, kde se můžete  občerstvit v restauraci či bufetu.

Provozní doba denně

– duben – říjen ve dnech: * pondělí – pátek od 10.00 do 17.00 hod. * soboty, neděle, svátky od 9.00 do 17.00 hod.

– listopad – březen s ohledem na klimatické podmínky: * ve dnech pondělí – pátek od 11.00 do 17.00 hod. * soboty, neděle, svátky od 10.00 do 17.00 hod

Vstupné

Dospělí a důchodci / 20,- Kč, deti 6-15let / 5,- Kč

Upozornění ! Na Děčínský Sněžník je vjezd motorovým vozidlům zakázán!